Historie mikroskopu

Mikroskop

Kdo z nás, pro které se stal optický mikroskop neodmyslitelným, každodenním pomocníkem vzpomene,  že tento přístroj vznikl před více než čyřmisty lety.
Jeho název je odvozen z řeckých slov micron = malý a schope = cíl. Tím je dán i účel využití, tzn. sledování objektů prostým okem nesnadno nebo vůbec neviditelných.
Holanďané  a Zacharias Jansen a Anthony van Leeuwenhoek stáli u kolébky mikroskopu. Zatímco první z nich brusič čoček a výrobce brýlí použil jako první konkávní i konvexní čočky při sestrojování jednoduchého přístroje, druhý vhodným brusem a sestavením čoček výrazně zvýšil jeho zvětšovací efekt.
Do vývoje mikroskopů zasáhli v 17. století i Galileo Galilei, Christian Hugyens a britský geolog Robert Hook, který nejenom popsal mikroskop, ale doložil svou práci řadou vyobrazení získaných při pozorování pomocí mikroskopu. Tím dokázal, že možnosti mikroskopu jsou s výhodou využitelné ve vědeckém výzkumu i v praxi. Trvalo však téměř dalších dvě stě let než historie zapsala další jména mužů, kteří posunuli vývoj mikroskopů. Patřili mezi ně pánové Ernst Abbe, Otto Schott a Carl Zeiss. Poslední jmenovaný stál i u zahájení výroby v roce 1847.
V Československu vzniká v Praze v r. 1919 opticko-mechanický závod Srb a Štys, na který navázal v roce 1945 státní podnik MEOPTA Praha. Ten pokračuje v úspěšné výrobě mikroskopů, dalekohledů, geodetických přístrojů a optických zařízení pro armádu. V šedesátých letech byla výroba mikroskopů utlumena a převedena do tehdejšího NDR a Polska.
Znovuobnovená produkce omezeného sortimentu mikroskopů v 90. letech byla definitivně po roce 1989 ukončena.